google-site-verification=kWoTxavAbhKZBS_F4MVGhe__0qPOA9OkxdwVnGcwF9U
Ara
  • Erhan Karaca

Nasıl davulcu olunur? (Benim hikayem)

En son güncellendiği tarih: 13 Tem 2020

Merhaba herkese. İlk yazıma kendi öykümü anlatmakla başlamak istedim. Davulcu nasıl olunur? Ben nasıl davulcu oldum? Bu işin bir püf noktası var mı? Yetenek mi? Ne kadar çalışarak bir şey olunuyor? Bunların cevabını kendimce vermeye çalışacağım.


Öncelikle kendimden bahsedeyim. Ortaokul dönemimde çok kısa bir süre klasik gitar dersi alarak enstrüman çalma serüvenim başlamış oldu. Lise dönemimde ise artık dinlediğim grupların da gazıyla (Limp Bizkit, Linkin Park, Korn, Slipknot, vs vs ) grup oluşturmak, sahneye çıkmak gibi heveslerim de artmaya başladı. Bu dönemde artık elektro gitara merak saldım ve en ucuzundan bir elektro gitar ile bir şeyler çalmaya ve yaratmaya başladım. Grup kuralım derken bir davulcu arayışına girdik ve en sonunda ben bu işi yapayım durumuna geldi. Sonra ne oldu? Bir insanın içinde dışarı çıkarması gereken bir şeyler varsa öyle ya da böyle çıkıyor. Davul çalmak da olabilirdi, resim çizmek de veya spor... Ya da kötü yönlendirme ile pek çok kötü yol. (Bu kısım daha çok aileleri ilgilendiriyor) Öncelikle bu bana göre yetenek değil daha çok bir şeyler konusunda algılarının açık olmasıyla ilgili. Bir çocuğun algıları ne kadar açıksa yaptığı işlerde o kadar başarılı oluyor. Bunun da çocukluk dönemindeki çeşitlilikten kaynaklandığını düşünüyorum. Başladığım ilk yıllarda çok çalıştım. Bazen günde 3-4 saat bazen daha fazla. Birilerinin parçalarını çalmaya çalışıyor veya besteler yapıp onlara davul yazmakla uğraşıyordum. Bu arada çalışmak için fazla ekipmanım yoktu. Bagetlerim, çalışma pedim. 240 TL'ye aldığım Maxtone twin pedalım (Yıl 2005). Ve şans eseri tünelde bulduğum bir çalışma pedi seti. Davulum yok o yüzden çalışamıyorum diyenler için söylüyorum. Bu set ile yıllarca çalıştım. Albüm kaydı yaptım, yurtiçi yurtdışı pek çok konserde çaldım. Ekipman eksikliği ile yakınmaya zaman harcamak yerine değerli zamanınızı elinizdeki ekipmandan en iyi sonucu çıkarmaya harcamalısınız.


Yıl 2008. İlk yurtdışı konserimiz. 2009-2010-11-12 derken işler giderek ciddileşti. Ama kendi kurduğun grup ile oldukça kısıtlı bütçe ile bir yere kadar yürüyor. Dışardan bakınca yurtdışı konserleri, festivaller, gezmeler tozmalar. Çok iyi paralar kazandığımız düşünülüyor. Ama kazancımız %5 ise %95 kendi hayatımızdan eksilttiğimiz harcamalarla yaratılıyor. Metal müzik piyasası böyle (Evet yurtdışında bile). İster yaşayın ister yaşamayın. Ben yaşamayı seçtim. Parayı değil.


2014 yılında ABD'deki World's Fastest Drummer yani Dünya'nın En Hızlı Davulcusu yarışmasına katılma fırsatı buldum. Yarışmanın Türkiye temsilcisi oldum (Evet, 2019 yani bu sene tekrar yapılacak).


2015 yılı yazında İspanyol bir gruptan mesaj aldım. 9 gün sonra turneleri olduğunu, davulcularının ayrıldığını ve çalıp çalamayacağımı sordular. 9 günde 9 parçayı öğrenip turneye katıldım. İlk kez bir yabancı grupla turne tecrübesi yaşadım ki bu dönemde davul coverları kaydederken bunun hayalini kuruyordum.


2015-2016'da bir Alman grup birkaç konserden bahsetti ve onlarla çaldım. Daha sonra Avrupa turnesi, Birleşik Krallık turnesi ve Rusya turnesi yaptık.


2016 sonunda ise Norveçli grup Kraanium'un davulcu aradığını gördüm. İletişime geçtik ve çalışmaya başladık. 2017 Şubat'ta prova için Norveç'te buluştuk ve bugüne kadar 15 ülkeyi kapsayan farklı turneler yaptık.


2019. Yeni projeler geliyor


Benim kısa hikayem böyle. Yetenek mi? Bence hayır. Bir işi sürdürmek için gitmen gereken yolu iyi seçmen gerekiyor. Bu yolu bir öğretmeninle hocanla da öğrenebilirsin, tecrübeyle de veya herhangi birinin sadece bir sözüyle, cümlesiyle de öğrenebilirsin. Önemli olan nereden geldiğini bilmek, nerede olduğunu, nelere sahip olduğunu ve bunlarla neler yapabileceğini keşfetmek ve ileriye gidebileceğine inanmak. Sevdiğin işi yapmak için önce paranın gelmesini bekliyorsan o iş hiçbir zaman olmaz. Olsa bile bir yere kadar gider. Önce şu soruyu sormak lazım. "Bu işi para almadan da yapar mıydım?"

Bunun cevabı "Evet" ise inandığın yola ulaşmaya bir adım daha yakınsın demektir. Herkesin yolu, tercihleri farklı olabilir. Ben kendi müzisyenlik hayatımı anlatmaya çalıştım. Okuduğunuz için teşekkürler.

Erhan

http://www.instagram.com/ben.erhankaraca

127 görüntüleme0 yorum

© 2018 Erhan Karaca - Davul Dersleri - Kadıköy - İstanbul - erhankaraca1@gmail.com

Davul Dersi | Bateri Dersi | Davul Kursu | Bateri Kursu | Davul Dersleri | Bateri Dersleri | Kadıköy Bateri Dersi | Kadıköy Davul Kursu | Bateri Ders Ücretleri | Bateri Ders Ücreti | Davul Ders Ücreti | Kadıköyde Davul Dersi | Kadıköyde Bateri Kursu